Sklepy dla seniorów i ich bliskich.

Sklepy dla seniorów teraz także on-line!  

Sprawdź nasz asortyment i wybierz coś dla siebie lub swoich bliskich, np. spraw sobie wygodny fotel regulowany elektrycznie. 

Sprawdź

Jaki jest najlepszy lek na samotność, depresję i… choroby serca?

Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Jaki jest najlepszy lek na samotność, depresję i… choroby serca?

Seniorzy mogą stać się samotni, a nawet przygnębieni, kiedy przejdą na emeryturę lub stracą małżonka lub gdy ich dzieci zamieszkają oddzielnie. Niektórzy seniorzy popadają w depresję po prostu dlatego, że nie wychodzą już tak często z domu.

Czy wiesz co pomaga ludziom przezwyciężyć samotność i depresję, zapewniając towarzystwo, rozrywkę oraz poczucie odpowiedzialności i celu?

Według danych organizacji „Pets for The Elderly Foundation” w USA aż  21% osób starszych miało mniej wizyt u lekarza tylko z tego powodu, zaś znawcy tematu podkreślają, że dla osób dotkniętych demencją, kontakty te są szczególnie dobroczynne. 

 

Towarzystwo zwierząt, bo o nich tutaj mowa, przynosi osobom starszym bardzo duże korzyści. Obecność żywego stworzenia w domu ogromnie poprawia samopoczucie i to bez względu na wiek. Nic tak nie poprawia humoru rano, jak merdające ogonem stworzenie wpatrujące się w swego właściciela z radością i oczekiwaniem na kolejny wspaniały dzień. Właściciele zwierząt, a zwłaszcza psów mają silną motywację do działania i rzadziej doświadczają symptomów depresji. Seniorzy, którzy posiadają psy muszą z nimi wychodzić z mieszkania, ponieważ zwierzęta te posiadają naturalną potrzebę ruchu i kontaktu z otoczeniem. Dzięki regularnej aktywności chętniej chodzą też na dłuższe spacery, a  jak wiadomo, odpowiednia dawka ruchu w każdym wieku jest dla zdrowia niezbędna. Posiadanie kota łagodzi lęki i stresy, a tym samym  – zmniejsza ryzyko chorób serca.

 

Według badań, głaskanie psa uwalnia do organizmu oksytocynę (i to zarówno u psa, jak i u człowieka), neuroprzekaźnik, zwany hormonem szczęścia. Kontakt ze zwierzęciem, głaskanie, zabawy, pomaga się zrelaksować i tym samym obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału. Obecnie w Polsce najczęściej prowadzone terapie z wykorzystaniem zwierząt to hipoterapia (konie), kynoterapia (psy) i felinoterapia (koty). Na świecie popularnością cieszy się również delfinoterapia, a coraz śmielsze kroki stawiane są w  onoterapii (zajęcia terapeutyczne z wykorzystaniem osłów). Zooterapia jest prowadzona również dla osób starszych.

Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, rozejrzyj się czy jest w pobliżu „kocia kawiarnia” i koniecznie odwiedź to miejsce.

Zwierzęta – jeśli jest nim pies lub kot – choć wymagają pewnej opieki, nie są wcale tak uciążliwe, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie łatwe jest to właśnie w przypadku kotów, które w dużej mierze są samowystarczalne. Seniorzy często obawiają się, że nie mogą przyjąć na siebie tak dużej odpowiedzialności, jak opieka nad psem,  bo nie wiadomo jak długo będą mogli się nim zajmować. Ale tak naprawdę nikt z nas nie wie, jak potoczy się jego życie. Świat zwierząt nie kończy się jednak na psach i kotach, może dla Ciebie dobrym rozwiązaniem będą mniej absorbujące rybki, czy ptaki (papugi, kanarki).

Gdy samotność doskwiera, wspaniałym wsparciem są zwierzęta - najlepsi przyjaciele. Są największą radością i doskonałym towarzystwem dla wszystkich ludzi.

Schroniska pełne są niechcianych, zazwyczaj dorosłych już zwierzaków, które tęsknią za domem i kochającym właścicielem. Biorąc kota lub psa ze schroniska masz pewność, że zwierzak jest zaszczepiony, odrobaczony i wysterylizowany.

Jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany, może przekonają Cię:

 

Komentarze

Zostaw komentarz