Sklepy dla seniorów i ich bliskich.

Sklepy dla seniorów teraz także on-line!  

Sprawdź nasz asortyment i wybierz coś dla siebie lub swoich bliskich, np. spraw sobie wygodny fotel regulowany elektrycznie. 

Sprawdź

Urazy – najczęstsza przyczyna hospitalizacji osób starszych. Jak zapobiegać?

Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Urazy – najczęstsza przyczyna hospitalizacji osób starszych. Jak zapobiegać?

Urazy – najczęstsza przyczyna hospitalizacji osób starszych. Jak zapobiegać?

Urazy kończyn to najczęstsza przyczyna wizyt na SOR u osób starszych.  Główną przyczynę urazów u osób starszych stanowią upadki, do których dochodzi w domu lub w jego bezpośrednim otoczeniu. Ryzyko upadku wzrasta wraz z wiekiem. Następuje z powodu rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawów, chorób układu nerwowego, zawrotów głowy czy niepożądanych skutków interakcji lekowych.

Wypadki osób starszych w domu – jak ograniczyć?

Bardzo ważne jest zamontowanie właściwego oświetlenia, które pozwoli swobodnie poruszać się po mieszkaniu także nocą, bez konieczności zapalania górnego światła. Mogą do tego posłużyć lampki ledowe reagujące na ruch w otoczeniu lub niewielkie punkty świetlne.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wszelkich elementów, o które można się potknąć, jak rozciągnięte kable, progi, odstające elementy wykładzin, czy nawet ściągnięcie dywanów. Nieodzowne staje się odpowiednie obuwie domowe z antypoślizgowymi podeszwami.

Jak zabezpieczyć łazienkę w domu seniora?

Kluczowe jest również odpowiednie zabezpieczenie łazienki, gdzie nawet niewielka ilość wody na podłodze może doprowadzić do niebezpiecznego poślizgnięcia. Konieczne jest zastosowanie specjalnych mat antypoślizgowych na podłodze i w wannie lub pod prysznicem. Warto zainwestować w specjalne siedziska pod prysznicem lub w wannie albo w stołeczki prysznicowe, specjalnie dostosowane do tego celu.

Ważne jest również zamontowanie specjalnych poręczy i uchwytów, które pomogą podczas przemieszczania się po łazience lub w czasie wstawania z sedesu.

 

Kiedy zmienić aranżację mieszkania?

Nie trzeba być w wieku senioralnym alby odczuć na własnej skórze, jak trudno jest funkcjonować w standardowej łazience osobom z ograniczeniami w poruszaniu się. Wystarczy, że choć raz doświadczyłeś urazu kończyny i złożono ci ortezę lub gips. Już tylko to spowodowało, że wykonywanie niektórych czynności toaletowych było bardzo trudne. Nie trzeba czekać na 80-ty rok życia, aby zmienić przestrzeń wokół siebie. Trzeba o to zadbać dużo wcześniej. Jeżeli masz starszą osobę w rodzinie zajmij się tym osobiście. Starsze osoby nie lubią zmian i zazwyczaj dopiero zdecydują się na nią po domowym wypadku

Komentarze

Zostaw komentarz