Sklepy dla seniorów i ich bliskich.

Sklepy dla seniorów teraz także on-line!  

Sprawdź nasz asortyment i wybierz coś dla siebie lub swoich bliskich, np. spraw sobie wygodny fotel regulowany elektrycznie. 

Sprawdź

Jak powinna wyglądać łazienka dla seniora?

Kategoria: Główna kategoria Opublikowano:
Jak powinna wyglądać łazienka dla seniora?

Remont łazienki, czyli jak powinna wyglądać łazienka dla seniora?

Namawiamy wszystkich do przystosowania łazienki jeszcze w okresie pełnej sprawności fizycznej. Z upływem czasu nasza sprawność fizyczna maleje, zaś codzienne czynności zaczynają stanowić problem. Na szczególną uwagę w domu zasługuje łazienka, bowiem jest najczęściej użytkowanym pomieszczeniem. Warto ją zmodernizować, tak aby jak najdłużej być samodzielnym w wykonywaniu czynności higienicznych.

W łazience warto zamontować kabinę prysznicową z niskimi brodzikami lub typu walk-in. Pamiętaj, że trudności z wejściem lub wyjściem z wanny uniemożliwią codzienną toaletę.

Warto pomyśleć o kilku dodatkowych rozwiązaniach, które ułatwią mycie się. Obecnie dostępne są specjalne krzesełka do kąpieli na których senior może usiąść. Są one stabilne i zapewniają bezpieczeństwo. Pamiętaj że seniorzy szybko się męczą. 

Należy zastosować maty antypoślizgowe i dodatkowe uchwyty, za które starsza osoba będzie mogła się złapać, kiedy poczuje, że traci równowagę.

Uchwyty warto zamontować również przy toalecie dla łatwiejszego podnoszenia się.

Urządzając łazienkę należy zwrócić także uwagę na wysokości montowanych sprzętów i szafek. Toaleta powinna być wyższa, niż ta dla osób w pełni sprawnych. Można też kupić specjalne nakładki, które podwyższą sedes. Umywalka i szafki powinny być zawieszone nieco niżej, by łatwiej było z nich korzystać.

Kolejną kwestią jest sprawa oświetlenia. Częste korzystanie z łazienki w porze nocnej wymaga zastosowania lampek z czujnikami ruchu , które bezpiecznie oświetlą drogę do łazienki. W nocy rzadko korzysta się z oświetlenia górnego lub lampek nocnych, lepiej oświetlić przejście na krótko małymi lampkami LED, które włączą się tylko podczas ruchu. Można również kupić taśmy fluorescencyjne i zabezpieczyć progi, aby były widoczne w ciemności.

Łazienkę można doposażyć również w dodatkowe przedmioty ułatwiające mycie i pielęgnację. Problem z myciem pleców można rozwiązać dzięki specjalnym aplikatorommasażerom natomiast przy trudnościach ze schylaniem się polecamy skorzystać ze specjalnych szczotek do mycia stóp dostępnych w formie sandała lub maty. Do obcinania paznokci polecamy specjalnie profilowane nożyczki o długich rączkach.

Komentarze

Zostaw komentarz