Sklepy dla seniorów i ich bliskich.

Sklepy dla seniorów teraz także on-line!  

Sprawdź nasz asortyment i wybierz coś dla siebie lub swoich bliskich, np. spraw sobie wygodny fotel regulowany elektrycznie. 

Sprawdź

Jak poradzić sobie z bólem

Kategoria: Najnowsze Opublikowano:
Jak poradzić sobie z bólem

Bóle pleców, kręgosłupa, czy nóg w starszym wieku? Jak sobie pomóc?

„Dlaczego na starość wszystko boli”? To najczęstsze pytanie jakie słyszymy podczas opieki nad osobami starszymi.

Ból pojawia się z różnych powodów. Najczęściej jest on spowodowany różnymi zwyrodnieniami, na które pracujemy przez całe życie. Zwyrodnienia powodują naciskanie na nerwy i w ten sposób generują dodatkowy ból. Powstają z powodu zniszczenia chrząstek stawowych przeciążonych stawów, co ma miejsce nie tylko przy pracy fizycznej, ale i przy otyłości lub wadach postawy. Inną przyczyną może być niedokrwienie tkanek, co zdarza się zarówno przy poważnych chorobach jak nowotwory, czy miażdżyca, jak i przy tych prozaicznych jak niewyleczone zatoki, zęby, czy powszechne choroby reumatyczne.

Bez względu na przyczynę, jedno jest pewne, że jeżeli nic z tym nie zrobimy, to zostaną nam tylko leki przeciwbólowe łykane do końca życia.

Starość bez bólu?

Jest to powszechna dolegliwość, ale czy wiesz, że samo starzenie się nie jest związane z bólem? Obok metod farmakologicznych, do których należy sięgnąć według zaleceń lekarza, są również inne metody walki z bólem. Najważniejsze, aby zdać sobie sprawę z tego zjawiska znacznie wcześniej i odpowiednio mu zapobiec lub ograniczyć.

Na plan pierwszy wysuwa się tutaj fizjoterapia. Może wydawać ci się, że nie przynosi efektów, jednak to tylko wymówki, żeby nie podejmować wysiłku. Cokolwiek robisz w tym kierunku przyniesie wymierne efekty. Fizjoterapia wzmacnia mięśnie, poprawia ukrwienie i krążenie limfy w organizmie, wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Dzięki temu twój organizm staje się mniej podatny na uszkodzenia. Zacznij od drobnych ćwiczeń – ważne aby robić to regularnie i stopniowo zwiększać ich intensywność. Jeżeli nie lubisz ćwiczyć, wyjdź na spacer i stopniowo zwiększaj dystans i szybkość chodu. Do takiego spaceru mogą przydać się kijki trekkingowe

Jak ćwiczyć w domu?

W warunkach domowych możesz ćwiczyć na rowerku stacjonarnym. Do ćwiczenia rąk i nóg przydaje się specjalny rotor, który jest znacznie tańszy od roweru, a może służyć również do ćwiczeń górnych kończyn.

Czy są jakieś sposoby dla super leniwych? Tak! Możesz wzmocnić system krążenia leżąc! To jest możliwe dzięki specjalnym matom relaksacyjnym, które są wyposażone w  punkty uciskowe. Dzięki temu na skórę jest wywierany nacisk i następuje stymulacja układu nerwowego oraz poprawia się krążenie krwi i limfy w organizmie. Aktywacja punktów biologicznie czynnych pomaga zainicjować procesy rewitalizujące. Sprawdź w naszym sklepie inne przyrządy do ćwiczeń i rehabilitacji, które pomogą Ci utrzymać ból z daleka i poprawią samopoczucie.

 Relaksacja jedną z metod walki z bólem

Dzięki umiejętności relaksacji obniżysz poziom napięcia mięśniowego, uspokoisz organizm i intensywność doznań, w tym bólu jako takiego. Możesz wykorzystać do tego matę relaksacyjną lub po prostu wykonywać delikatne ćwiczenia oddechowe siedząc w ulubionym fotelu. Jeżeli potrafisz medytować, będzie to nieoceniona pomoc w ograniczeniu napięcia. Możesz też stosować modlitwę, ale w przyjaznej dla organizmu, niewymuszonej pozycji. 

Komentarze

Zostaw komentarz